Studenti si dnes vyzkouší krajské volby nanečisto

Studenti řady středních škol a učilišť si dnes a ve středu vyzkouší krajské volby nanečisto. Studentské volby pořádá od roku 2010 společnost Člověk v tísni a zájem škol o ně stoupá. Zatímco v roce 2012 se krajských voleb nanečisto účastnilo 170 škol, letos jich je 261. Cílem projektu je přiblížit mladým lidem základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem a zvýšit jejich zájem o volby a politiku vůbec.

„Školy si celkově objednaly na 71.500 volebních lístků, což je v historii konání Studentských voleb rekordní počet. Nasvědčuje to trendu, že se do voleb už nezapojují pouze jednotlivé třídy, ale celé školy,“ řekla ČTK den před volbami mediální koordinátorka Člověka v tísni Lída Součková.

Školní volby napodobují ty opravdové. Zasedne studentská volební komise, voliči budou muset prokázat svou totožnost, obdrží hlasovací lístek a za plentou na něm pak zaškrtnou vybranou stranu. Lístek poté vhodí do urny. Stejně jako v minulosti budou výsledky studentských voleb ze všech zapojených škol zveřejněny, a to ve čtvrtek 22. září.