Michal Hašek: Trapné lži a spolupráce s kontroverzní lobbistkou ho mohou stát hejtmanský post

Z vyjádření, která poskytla bývalá mluvčí kraje, je zřejmé, že hejtman Jihomoravského kraje, Michal Hašek (ČSSD) vědomě lhal v souvislosti se svou údajnou mluvčí Lucií Proutníkovou. Jak v posledních dnech vyšlo najevo, toto falešné jméno používala kontroverzní lobbistka Jana Mrencová, která je navíc nepravomocně odsouzená za to, že se pokoušela uplácet novináře. V minulosti měla navíc velmi blízko k ČSSD a ke KSČM, spolupracovala totiž například s Jiřím Paroubkem, Stanislavem Grossem a jeho manželkou Šárkou nebo také s Vojtěchem Filipem.

Kauzu s neexistující tiskovou mluvčí přinesla před několika týdny MF Dnes, což bylo zprvu mnohými považováno za předvolební boj, avšak jak nyní vyplynulo z vyjádření bývalé mluvčí, skutečně se za fiktivním jménem skrývala Mrencová a Michal Hašek o tom velmi dobře věděl. Mrencová, coby šedá eminence úřadu, vyžadovala, aby jí byly zasílány všechny mediální výstupy ke schválení a rozhodovala také o tom, co má a co nemá být rozesláno do médií. Za tento servis jí z veřejných peněz platil Hašek více než 40 000 Kč měsíčně a tato spolupráce podle našich informací fungovala nejméně 7 let.

Hejtman Hašek se snažil ze začátku léta zahrát celou věc do autu s humorem a nabídl odměnu za nalezení neexistující Lucie Proutníkové. Bohužel pro Haška však vyplynulo, že hejtman o všech okolnostech spolupráce velmi dobře věděl a vždy když byl dotázán spolupracovníky či zaměstnanci úřadu na osobu Jany Mrencové, resp. Lucie Proutníkové, naznačoval svým podřízeným, aby se nevyptávali a „nechali to být“.

Reakce Haškových spolustraníků jsou velmi opatrné, hejtman Hašek je momentálně na dovolené a z ní pouze vzkázal, že se již ke kauze Proutníková vyjádřil, šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák však věří, že se Hašek k celému případu po svém návratu vyjádří. Političtí soupeři si z Haška a celého úřadu dělají legraci svými příspěvky a fotkami s existujícími mluvčími na sociálních sítích. Podle průzkumů však tyto zbytečné lži mohou, kdysi nejoblíbenějšího hejtmana, stát v nadcházejících volbách hejtmanský post.