Michal Hašek: analýza krajských voleb je pro ČSSD nezbytná!

Končící jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) je toho názoru, že neexistuje jedna daná příčina či jeden viník neúspěchu ČSSD v proběhlých krajských volbách. Podle něj je teď hlavním úkolem sociálních demokratů výsledky voleb podbrobně zanalyzovat a jmenovat jednotlivé faktory, které za neúspěchem stojí. Až z takto získaných poznatků se může dle slov Haška ČSSD poučit a posílit.

„Jakkoliv si myslím, že za osm let byl kraj spravován dobře a máme za sebou spoustu úspěšných projektů, tak lidé chtěli změnu. Což je vidět i v řadě jiných krajů, kde jsme nevyhráli,“ tvrdí Michal Hašek.

ČSSD podle něj musí provést po volbách důkladnou analýzu, krajské volby totiž byly podle Haška generálkou na volby sněmovní, které se budou konat příští rok. „Andrej Babiš už veřejně vyhlásil, že chce být premiér. Takže hlavním soupeřem není opoziční strana, ale naopak jeden z koaličních partnerů. A je to věc, se kterou se teď musí ČSSD – i se zkušenostmi z krajských voleb – vypořádat,“ prohlásil hejtman s tím, že se musí sociální demokraté připravit na útoky i negativní kampaň ze strany ANO.

Hašek od minulých voleb ztratil přes polovinu preferenčních hlasů

Letošní krajské volby vyhrálo na jihu Moravy hnutí ANO, které za necelých 21 % hlasů obsadilo 15 mandátů. Sociální demokraté těsně prohráli i s lidovci a skončili v kraji až třetí. Obě strany mají po 11 mandátech.

Sám Hašek ztratil oproti minulým volbám více než polovinu preferenčních hlasů, zatímco v roce 2012 jich dostal přes 20 tisíc, tak letos 8 103. I tak ale patřil mezi nejúspěšnější kandidáty v celé republice. Jenže některé strany se proti Haškovi vymezily už před volbami.

Po volbách bude šéfem zastupitelů. A nadále radí Zemanovi

Hnutí ANO odmítalo, aby měl Hašek v nově vznikající koalici jakoukoliv placenou funkci a podílel se na vedení kraje. Dosluhující hejtman proto prohlásil, že žádnou funkci nečeká a že bude řadovým krajským zastupitelem.

Nakonec byl v tajné volbě zvolen šéfem zastupitelského klubu ČSSD, což je ale funkce neplacená. Hašek už tuto funkci zastával v době, kdy byl jihomoravským hejtmanem lidovec Stanislav Juránek. Ve sněmovně byl také šéfem poslaneckého klubu strany. V čele kraje stojí osm let a posledních šest let je také šéfem Asociace krajů ČR.

Nadále také zůstane neplaceným externím poradcem prezidenta republiky Miloše Zemana v oblasti regionální politiky. Prezidentovi prý po neúspěšných volbách nabídl svou rezignaci, ale odpovědí mu prý byl staronový jmenovací dekret.